CATUAI

Catuai on Mundo Novo ja Caturra ristand. Brasiilia päristolu instituut “Instituto Agronomico do Campinas” ristas sordid viie- ja kuuekümnendatel aastatel. Sort on Caturrale omaselt lühikese kasvuga ja tugev. See peab hästi vastu tuultele ja sademetele. Catuai toodab nii kollaseid kui ka punaseid kohvimarju, aga selle uusim, aastal 2000 arendatud variant “Ouro Verde”, toodab ka rohelisi marju. Catuai on üldine sort Brasiilias ja Kesk-Ameerikas.

MARAGOGYPE

Maragogype on Typica-sordi Brasiilias sündinud variatsioon. Sort on tavalisest Typica ja Bourbon-sordist suurem ja selle marjad on tavalisest suuremad. “Elephant bean” nimega marju peetakse ka maitse poolest eriti kõrgeklassiliseks. Maragogype on üldine sort Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ja selle omadused tulevad paremini esile kasvades 600–800 meetri kõrgusel merepinnast. Maragogype’i saak ei ole üldiselt eriti rohke, hoolimata selle suurest marjast, aga selle marjade kvaliteet on eriti kõrgeklassiline. Sordile tüüpilised omadused on värsked, kerged ja kooresed maitsed.

PACAS

Pacas on Bourboni looduses sündinud variatsioon, mis leiti El Salvadoris aastal 1949. Pacas on väike mari ja see kuulub koos Caturra-sordiga nn “kääbussortidesse”. Pacas peab kindlalt paremini vastu tuultele, kui klassikaline Caturra, aga kohvitassis on see siiski sama kvaliteetne. Pacas-sort annab tavaliselt hea saagi.

CATURRA

Caturra on Bourboni looduses sündinud variatsioon, mis leiti Brasiilias aastal 1937.  Caturra on teistest sortidest lühem ja sellel on tihe juurestik. Caturra lehed on suured. Nüüd, kui Caturra on levinud ka põhjapoole, on märgatud, et see toodab parima saagi just Kesk-Ameerika piirkonnas. Parim kasvukõrgus Caturrale on 500–1700 meetrit merepinnast, kus kasvades tuleb esile kohvi värske maitsestruktuur ja tsitrusetoonid.

GEISHA

Geisha on tõeliselt eriline kohv, mis on algupäraselt kasvanud täiesti metsikult Etioopias. Sort leiti esimest korda Geisha nimelise linna lähedalt, Etioopia lääneosas. Tavaliselt kasvab see kohvisort üsna kõrgeks ja sellel on jämedad ja pikad, punased või rohelised lehed. Oksad on üldiselt peenikesed ning pikad ja need kasvavad üksteisest eraldi.

Geisha sisaldab 30% vähem kofeiini kui paljud teised Arabica sordid.

Aastal 1953 esitleti põllumeestele Geisha-sorti Kesk-Ameerikas ja peamiselt Costa Rica kaudu levis see Panamasse, kus sellel on tähtis roll.

Geisha-sordis on tõenäoliselt kõikidest kohvisortidest puhtaim maitsemaailm. Lõhnas on tunda lilli ja selle maitses on bergamoti hapukust ning järelmaitses kerget lillelisust.

SL28 & SL34

Aastatel 1934–1963 sai Scott Labs ülesandeks uurida ja arendada Keenia kohvisorte. Edukaimad olid SL28 & SL34.

Mõlemad sordid põhinevad Bourbon–sordile ja nendes on tüüpiline tugev marjasus. Nende tugevus on ka Keeniale omaselt ühtne kvaliteet. Tänapäeva Keenia kohvitoodangus on mõlema kohvisordi osakaal juba üle 90%.

TYPICA

Typica–kohvisort on aluseks nii mõnelegi töödeldud sordile. See on pärit Etioopiast ja Jeemenist, aga tänapäeval kasvab see kõikjal maailmas. Taim on tüüpiliselt koonuse kujuline ja selle oksad kasvavad 50–70 kraadise nurgaga. Typica kasvab isegi haritud maal kõrgeks, tihti juba 3–4 meetri kõrguseks. Lehed on kitsad ja pronksitooni. Võrreldes muude sortide marjadega on Typica marjad ovaalsed. Typica kohandub hästi ümbruskonnaga ja näiteks Mehhiko Typica ongi täiesti erinev Kona–sordist (Hawaii Typica), mille pärast see on saanud sordile oma nime. Typica saak ei ole tavaliselt eriti rohke, kuid kvaliteedilt on see suurepärane.

PACAMARA

1950 aastatel leiti El Salvadorist Paca ja Maragogype ristand, mis sai nimeks Pacamara. Sordis ühenduvad mõlema kohvisordi parimad omadused ja maitsed. Pacamara–sordist on saanud eriti populaarne kohvisort kõikjal maailmas võib-olla just  tänu selle ainulaadsele maitsele, milles on tunda šokolaadi ja suurepärast puuviljasust. Tänapäeval on Pacamara eriti tähtis sort ka El Salvadori naabermaades. Pacamara, nagu ka Maragogype, annab võrdlemisi napi, kuid erakordselt kvaliteetse saagi.

BOURBON

Bourbon-sort on pärit saarelt, mida omal ajal kutsuti nimega Bourbon Island. Saar asub Madagaskarist ida pool ja tänapäeval on selle nimi Reunion. Alguses istutasid kohvisordid saarele prantslased ja aegade jooksul märgati, et see kannatab väga hästi keerulisi tingimusi. Bourbon-sort kasvab võrdlemisi kõrgeks ja sellel on rohelised, laiad lehed. Küpsedes saavad marjad punase, kollase või oranzi tooni, sõltuvalt tüübist ja maast. Sordile tüüpilisem on punane mari. Sort kasvab kõige paremini 1100–2200 meetri kõrgusel merepinnast. Bourbon toodab erakordselt kvaliteetse ja rohke saagi.

MARACATURRA

Maracaturra, mida kutsutakse ka nimega Maracatu, on Maragogype ja Caturra ristand. Algselt on sort pärit Brasiiliast ja selle tunneb ära suurte lehtede, õite ja marjade järgi. Tänapäeval kasvatatakse seda ka Kesk-Ameerikas, eriti Nicaraguas, El Salvadoris ja Mehhikos. Maracaturras on tunda puhtaid maitseid, mitmemõõtmelist happesust ning kerget puuviljasust.

MUNDO NOVO

Mundo Novo on Typica ja Bourboni looduses sündinud ristand. Sort leiti omal ajal Brasiiliast, aga tänapäeval kasvab seda kõikjal maailmas. Mundo Novo on sordina eriti vastupidav ja see peab hästi vastu ka paljudele tuntud kasvuhaigustele. Marjad küpsevad aeglaselt, tänu millele on õiget saagikoristusaega kerge kontrollida.

Mundo Novo kasvab kõige paremini 1000–1200 meetri kõrgusel merepinnast, tänu millele on see ideaalne sort just Brasiilias, kus seda laialt kasvatatakse.